czwartek, 10 lipca 2014

Долыны/Doliny

Wieś Doliny położona jest w powiecie gorlickim i obecnie funkcjonuje jako Wólka-przysiółek Szymbarku. W 1938 r. we wsi Doliny mieszkało 430 Łemków grekokatolików. Funkcjonowała jednoklasowa szkoła z ukraińskim (ruskim) językiem nauczania.
Łemkowie mieszkali również w dwóch innych przysiółkach Szymbarku: Szklarki oraz Nadjazie.
Cerkiew parafialna greckokatolicka Narodzenia Bogurodzicy w Szymbarku-Wólce (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny) zbudowana została w 1821 r. Cerkiew wzniesiono w konstrukcji zrębowej, ściany pokryte są gontem, a dach blachą. Wnętrze świątyni nakryte jest stropami płaskimi. Na wyposażenie składają się m.in. ikonostas z 1. poł. XIX w.; ołtarz główny z baldachimem z ikoną Ukrzyżowanie; w nawie-dwa ołtarze boczne nawiązujące do tradycji barokowej z ikonami Chrystusa Nauczającego i Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a na ścianach nawy medaliony z ewangelistami, pochodzące z poprzedniego ikonostasu. Po 1947 użytkowana sporadycznie przez Kościół rzymsko-katolicki.  


Obok cerkwi znajduje się krzyż postawiony z okazji 950-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej oraz cmentarz.


Ciekawostki:

  • Od cerkwi na Wólce do Beskidzkiego Morskiego Oka w Szymbarku prowadzi ścieżka turystyczno – przyrodniczo – edukacyjna pod nazwą Szlak Architektury Drewnianej. 
  • Przed wojną do cerkwi w Dolinach uczęszczali grekokatolicy z Gorlic (w Gorlicach parafia greckokatolicka powstała dopiero w 1984 r.).1 komentarz:

  1. O kurcze, jak będę teraz zwiedzał i zaliczał wszystkie miejscowości powiatu, koniecznie muszę tam podjechać! :)

    OdpowiedzUsuń